Inspektorat Uzbrojenia

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 lipca 2020
Nowe wozy dowodzenia dla 18 Dywizji
2 lipca br., w Siedlcach, podczas spotkania z żołnierzami, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak oficjalnie przekazał do 18 Dywizji Zmechanizowanej dwa wozy dowodzenia na platformie kołowej KTO ROSOMAK.

Dostawa wozów dowodzenia jest efektem umowy zawartej 3 września 2019 r., podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Rosomak S.A.

Zgodnie z umową, oprócz wozów dowodzenia, Rosomak S.A. dostarczył również do Sił Zbrojnych RP Grupowy Zestaw Naprawczy (GZN) i Zestaw Części Zamiennych (ZCzZ), a także przeprowadził kompleksowe szkolenie załóg.

Wartość umowy wyniosła 24,7 mln złotych brutto.

***

Nowe wozy dowodzenia na platformie kołowej KTO ROSOMAK są przeznaczone do wsparcia procesu dowodzenia na poziomie operacyjno–taktycznym, poprzez wymianę informacji z zachowaniem korelacji dowodzenia i współdziałania zarówno w ruchu, jak i podczas postoju. Zastosowane w nich systemy teleinformatyczne  zapewniają kompatybilność z innymi systemami wspomagania dowodzenia w ramach prowadzenia operacji kinetycznych i niekinetycznych, w układzie narodowym i sojuszniczym.

Wozy dowodzenia umożliwiają osobom funkcyjnym prowadzenie utajnionej cyfrowej radiowej korespondencji fonicznej oraz transmisji danych z wykorzystaniem sprzętu typu Type 1 z ochroną transmitowanego sygnału do klauzuli ZASTRZEŻONE oraz do klauzuli NATO SECRET włącznie. Jednocześnie zastosowane rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na dołączenie wozów dowodzenia do systemu teleinformatycznego Polish Mission Network 2.0 rozwijanego na stanowiskach dowodzenia.

Wozy dowodzenia na platformie kołowej KTO Rosomak są to pojazdy napędzane silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem z przeniesieniem mocy na wszystkie koła w układzie 8x8. W konstrukcji zastosowano podwyższone podwozie w celu zapewnienia komfortu pracy załogi oraz osób funkcyjnych. System teleinformatyczny uzupełniono urządzeniami peryferyjnymi, w tym antenami polowymi i rozkładanym półautomatycznie piętnastometrowym masztem dla zestawu anten radiostacji UKF.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Inspektorat Uzbrojenia
Królewska 1/7
00-065 Warszawa
tel. 261873060
fax. 261873444
iu@mon.gov.pl

    
  • BIP