Inspektorat Uzbrojenia

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
25 czerwca 2020
Kolejne Poprady dla Sił Zbrojnych RP
22 czerwca br., podczas trwającego w rejonie Augustowa i Olecka ćwiczenia pod kryptonimem Bull Run-12, Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak oficjalnie przekazał żołnierzom 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15 GBZ) 7 egz. SPZR POPRAD.

 

 

 

Dostawy samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (SPZR) POPRAD są efektem realizacji umowy zawartej w grudniu 2015 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a PIT-Radwar S.A.

Zgodnie z umową wykonawca dostarczy w latach 2018-2021 77 egz. SPZR POPRAD oraz dostosuje 2 egz. z partii próbnej do partii seryjnej. W 2020 r. do Sił Zbrojnych RP zostanie przekazanych 22 egz. SPZR POPRAD z partii seryjnej i 2 egz. SPZR POPRAD z partii próbnej po dostosowaniu.

Oprócz dostaw realizowanych na rzecz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, w marcu br. przekazany został 1 egz. SPZR POPRAD do 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dotychczas w 2020 r. do Sił Zbrojnych RP zostało dostarczonych 8 egz. SPZR POPRAD.

Kolejne seryjne egzemplarze SPZR POPRAD zostaną dostarczone do końca października również do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, natomiast SPZR POPRAD z partii próbnej, które zostaną dostosowane do wersji produkcji seryjnej, trafią do Sił Zbrojnych RP do końca listopada.

***

SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun), których producentem jest MESKO S.A. Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, którego producentem jest AMZ-Kutno S.A.

 

 

 

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Inspektorat Uzbrojenia
Królewska 1/7
00-065 Warszawa
tel. 261873060
fax. 261873444
iu@mon.gov.pl

    
  • BIP