IU MON
piątek, 10 lipca 2020 r.

Aktualności / Kontrakt na F-35A podpisany

2020-02-03
Aktualnosc

 

Kontrakt na F-35A podpisany

 

31 stycznia br. w Dęblinie, w obecności najważniejszych osób w państwie oraz zaproszonych gości, została podpisana umowa na dostawę samolotów F-35A dla Sił Zbrojnych RP.

 

Zawieraną z Rządem Stanów Zjednoczonych umowę o wartości 4,6 mld USD podpisał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, a w uroczystości wzięli udział: Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Pan Andrzej Duda, Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, Ambasador USA w Polsce Pani Georgette Mosbacher oraz przedstawiciele kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP. Obecne były również delegacje producenta samolotów, firmy Lockheed Martin Co., a także Inspektoratu Uzbrojenia, której przewodniczył Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Dariusz Pluta.

 

„To ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy. Bo to, że możemy kupić te samoloty, że staną się one częścią najnowocześniejszego wyposażenia polskiej armii, polskiego lotnictwa, to przede wszystkim dzięki temu, że jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest wiarygodnym, dobrym sojusznikiem realizującym swoje zobowiązania” – oświadczył Prezydent RP podczas ceremonii.

 

Z kolei Minister Obrony Narodowej podkreślił m.in., że zapewnienia, które wypowiadał w 2018 roku o zakupie nowoczesnego uzbrojenia i wycofywaniu postsowieckiego sprzętu są realizowane –  „Kiedy w sierpniu 2018 roku, tu w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe. Dziś słowa zamieniły się w rzeczywistość”.

 

Przedmiotem zawartej umowy jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zawierającym sprzęt do obsługi naziemnej samolotów oraz wyposażenie pilotów, naziemny system szkoleniowy przeznaczony do wyposażenia baz lotniczych, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów misji (Full Mission Simulator), pełne wsparcie logistyczne samolotów oraz pozostałego sprzętu w ramach systemu Global Support Solution (GSS) do 2030 roku, informatyczny system zarządzania eksploatacją samolotów F-35A oraz przeszkolenie pilotów i personelu technicznego w USA.

 

Dostawy samolotów F-35A dla Polski zostaną zrealizowane w latach 2024-2030. Roczne dostawy będą zawierały się w przedziale 4-6 egzemplarzy.Pierwsze 6 samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie 2025 i 2026 roku. 

 

Samoloty F-35A zostaną dostarczone w konfiguracji standardowej dla wszystkich użytkowników odbierających dostawy z serii produkcyjnych planowanych na lata 2024-2030. Będą wyposażone w najnowszy wariant oprogramowania w wersji Block 4. Umowa obejmuje pakiet modernizacyjny, zgodnie z którym na samolotach dostarczonych w ramach wcześniejszych transzy zaimplementowane zostaną modyfikacje wprowadzone przez producenta na etapie realizacji umowy. Dodatkowo, zgodnie z wymaganiami Sił Powietrznych, samoloty zostaną wyposażone w spadochrony hamujące.

 

 

 

 

 

 

 

 Fot. źródło MON