IU MON
środa, 8 lipca 2020 r.

Aktualności / Śmigłowce S-70i trafiły do Wojsk Specjalnych

2019-12-23
Aktualnosc

 

Śmigłowce S-70i trafiły do Wojsk Specjalnych

 

20 grudnia br., w obecności Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, odbyła się uroczystość przekazania dla Wojsk Specjalnych śmigłowców S-70i Black Hawk.

 

W ceremonii wzięła udział delegacja z Inspektoratu Uzbrojenia, której przewodniczył Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Dariusz Pluta.

 

Zgodnie z realizacją pierwszego etapu umowy z dnia 25 stycznia 2019 roku, która została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a firmą Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu, do Sił Zbrojnych RP trafiły cztery śmigłowce do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych.

 

„Śmigłowce Black Hawk stają się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia polskich sił specjalnych” – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii. Z kolei w swoim wystąpieniu Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że „Polscy żołnierze sił specjalnych zasługują na najlepszy sprzęt (…) To są śmigłowce wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności i nawigacji. Są wyposażone tak, jak życzyli sobie tego żołnierze z sił specjalnych.”

 

Śmigłowce, oprócz standardowego wyposażenia producenta zostały zamówione w konfiguracji do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych, w skład której wchodzi m.in.:

  1. Wyposażenie do lotów nocnych bez widzialności.
  2. Uzbrojenie i wyposażenie zgodnie z wymaganiami wojsk specjalnych.
  3. Wyposażenie umożliwiające wszechstronny transport ładunków.
  4. Wyposażenie wspomagające ewakuację rannych.
  5. Systemy łączności i wymiany danych zgodne z wymaganiami państw NATO – do prowadzenia korespondencji, niezależnie od przynależności korespondenta.
  6. Systemy nawigacyjne zgodne z wymaganiami ICAO i NATO.
  7. Systemy ochronne śmigłowca i załogi.

 

Ponadto, zgodnie z umową, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu dostarczą wyposażenie naziemne gwarantujące całkowitą niezależność użytkownika oraz zapewnią system wsparcia logistycznego obejmujący gwarancję zachowania śmigłowców w należytej sprawności technicznej przez cały okres ich eksploatacji, a także przeprowadzą kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

 

Fot. źródło MON