IU MON
wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Aktualności / Kontrakty na dostawy środków bojowych

2019-12-11
Aktualnosc

 

Kontrakty na dostawy środków bojowych

 

9 grudnia br., w obecności Sekretarza Stanu w MON Pana Marka Łapińskiego, Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. dr Dariusz Pluta podpisał umowy na dostawy amunicji artyleryjskiej oraz małokalibrowej dla Sił Zbrojnych RP.

 

Przedmiotem zamówienia pierwszej z ww. umów jest dostawa 5.56 mm naboi z pociskiem smugowym, 5.56 mm naboi z pociskiem z rdzeniem stalowym oraz 9 mm naboi pistoletowych kal. 9x19 mm Parabellum o wartości 395,5 mln złotych brutto. Umowa została zawarta z Mesko S.A., a dostawy, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, zostaną zrealizowane do końca 2022 roku.

 

 

 

Druga, zawarta z Zakładami Metalowymi Dezamet S.A., umowa dotyczy dostawy dla Sił Zbrojnych amunicji artyleryjskiej przeznaczonej do strzelania m.in. z haubic samobieżnych Krab. Zamówienie dotyczy 155 mm naboi z pociskiem odłamkowo-burzącym o donośności ponad 30 km oraz 155 mm naboi z pociskiem odłamkowo-burzącym z gazogeneratorem zamontowanym na dnie pocisku, pozwalającym na zwiększenie zasięgu do ponad 40 km. Wartość umowy wynosi 421,5 mln złotych brutto, a dostawy wyrobów zostaną zrealizowane w latach 2020-2022.

 

 

 

Ponadto, w zakresie pozyskiwania środków bojowych i amunicji dla Sił Zbrojnych RP, 29 listopada br. zawarte zostały dwie umowy z Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi „Belma” S.A. na dostawy min.

 

W ramach pierwszej z nich zakontraktowane zostały dostawy min przeciwdesantowych dennych MPD, które Wykonawca dostarczy do użytkownika jeszcze w tym roku. Wartość umowy wyniosła 15,9 mln złotych brutto.

 

Przedmiotem drugiej umowy zawartej z BZE „Belma” S.A. jest dostawa kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123, min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu natychmiastowym MR-123.1 oraz min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego o działaniu zwłocznym MR-123.2. Wartość umowy wyniosła 20,7 mln złotych brutto. Kontrakt zawiera prawo opcji obejmujące kolejne dostawy, których koszt wyniesie 2 mln złotych. Dostawy zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.

 

 

Fot. mjr Krzysztof Płatek