IU MON
środa, 8 lipca 2020 r.

Aktualności / Ślązak gotowy do służby w Marynarce Wojennej RP

2019-11-08
Aktualnosc

 

Ślązak gotowy do służby w Marynarce Wojennej RP

8 listopada br., na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, podpisany został przez przedstawicieli Wykonawcy oraz Zamawiającego protokół zdawczo-odbiorczy okrętu Ślązak. Tym samym zakończony został odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP.

 

Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego jednostki stanowi realizację kolejnego etapu umowy z dnia 29 czerwca 2018 r. na dokończenie budowy okrętu Ślązak zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a PGZ Stocznią Wojenną Sp. z o.o.

 

Ślązak, który zgodnie z obowiązującą normą obronną został sklasyfikowany jako korweta patrolowa, będzie realizował zadania polegające na zwalczaniu celów nawodnych, powietrznych oraz lądowych, zarówno w ramach komponentu narodowego, jak i międzynarodowych sił Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednostka będzie posiadała zdolności w zakresie prowadzenia obserwacji i kontroli akwenów morskich, prowadzenia rozpoznania w obszarach przybrzeżnych, samodzielnej obrony przed celami nawodnymi, eskortowania i prowadzenia obrony innych jednostek oraz ochrony morskich linii komunikacyjnych.

 

Zgodnie z obecnie realizowaną umową uzbrojenie okrętu stanowi 76 mm armata OTO Melara Super Rapid, 2 działka kal. 30 mm Marlin-WS, cztery WKM kal. 12,7 mm oraz 4 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych ppzr GROM.

 

Jednostka została wyposażona w dostarczony przez Thales Nederland B.V. Zintegrowany System Walki (ZSW) oraz przekazany przez Enamor Sp. z o.o. Zintegrowany System Łączności i Nawigacji. Konstrukcja okrętu pozwala na doposażenie jednostki w kierowane pociski przeciwokrętowe oraz przeciwlotnicze pociski rakietowe.

 

Zaplanowane na bieżący rok oficjalne wprowadzenie Ślązaka do służby w Marynarce Wojennej RP nie kończy jednak wykonania umowy, zgodnie z którą Wykonawca zobowiązał się do świadczenia w 2020 r. usługi Asysty Technicznej na rzecz Zamawiającego.

 

Fot. Michał Niwicz / Polska Zbrojna