IU MON
środa, 8 lipca 2020 r.

Aktualności / Umowa na modernizację śmigłowców W-3 wraz z doposażeniem SAR

2019-09-18
Aktualnosc

 

Umowa na modernizację śmigłowców W-3 wraz z doposażeniem SAR

16 września br., w Świdniku, w obecności Sekretarza Stanu w MON Pana Marka Łapińskiego, zawarto umowę pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. na przeprowadzenie modernizacji śmigłowców W-3 wraz z doposażeniem SAR.

 

Przedmiotem umowy jest przeprowadzenie modernizacji 4 śmigłowców W-3 do wersji W-3WA SAR wraz z przekazaniem pakietu logistycznego i dokumentacji technicznej.

 

Wartość umowy wynosi 99,5 mln złotych brutto, a terminy dostaw zmodernizowanych śmigłowców zostały przewidziane w latach 2021-2022.

 

***

 

Zmodernizowane do wersji W-3WA SAR śmigłowce zostaną doposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy, udzielania pomocy medycznej przy ratowaniu zdrowia i życia, transportu poszkodowanych do miejsc bezpiecznych oraz czytelnego oznaczania miejsca katastrofy przy słabej widoczności, w ciągu dnia oraz w nocy.

 

Ponadto Wykonawca, w ramach ujednolicenia wyposażenia śmigłowców do standardu W-3WA SAR, opracuje i wykona stosowne biuletyny techniczne dotyczące m.in.:

- zabudowy na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
- zabudowy cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego,
- zabudowy sygnalizatora oblodzenia,
- zabudowy ratunkowego automatycznego nadajnika radiowego ELT,
- wymiany wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
- modernizacji momentomierza.

 

Przeznaczone do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych śmigłowce W-3WA SAR trafią do Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych znajdujących się w strukturach Sił Powietrznych RP.

 

 

 

 

 

 

Fot. kpt. Krzysztof Płatek