IU MON
niedziela, 15 grudnia 2019 r.

Aktualności / Wozy dowodzenia dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

2019-09-06
Aktualnosc

 

Wozy dowodzenia dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

3 września br., pierwszego dnia XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, w obecności Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, zawarto umowę pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a Rosomak S.A. na dostawę wozów dowodzenia na podwoziu KTO ROSOMAK.

 

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 2 egz. wozów dowodzenia na platformie kołowej KTO ROSOMAK wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi Grupowy Zestaw Naprawczy (GZN) oraz Zestaw Części Zamiennych (ZCzZ). Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie załóg.

 

Wartość zamówienia wynosi 24,7 mln złotych brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane do końca I połowy 2020 roku.

 

***

 

Nowe wozy dowodzenia na platformie kołowej KTO ROSOMAK są przeznaczone do wsparcia procesu dowodzenia na poziomie operacyjno–taktycznym poprzez wymianę informacji z zachowaniem korelacji dowodzenia i współdziałania zarówno w ruchu, jak i podczas postoju.

 

Zastosowane w nich systemy teleinformatyczne zapewnią kompatybilność z innymi systemami wspomagania dowodzenia w ramach prowadzenia operacji kinetycznych i niekinetycznych, w układzie narodowym i sojuszniczym. Wozy dowodzenia umożliwią osobom funkcyjnym prowadzenie utajnionej cyfrowej radiowej korespondencji fonicznej oraz transmisji danych z wykorzystaniem sprzętu typu Type 1 z ochroną transmitowanego sygnału do klauzuli ZASTRZEŻONE oraz do klauzuli NATO SECRET włącznie. Jednocześnie zastosowane rozwiązania konstrukcyjne pozwolą na dołączenie wozów dowodzenia do systemu teleinformatycznego Polish Mission Network 2.0 (PMN 2.0) rozwijanego na stanowiskach dowodzenia.

 

Wóz dowodzenia na platformie kołowej KTO Rosomak jest pojazdem napędzanym silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem z przeniesieniem mocy na wszystkie koła w układzie 8x8. W konstrukcji zastosowano podwyższone podwozie w celu zapewnienia komfortu pracy załogi oraz osób funkcyjnych. System teleinformatyczny uzupełniono urządzeniami peryferyjnymi, w tym antenami polowymi i rozkładanym półautomatycznie piętnastometrowym masztem dla zestawu anten radiostacji UKF.

 

 

Fot. Jerzy Smajdor / 10 BLog