IU MON
niedziela, 15 grudnia 2019 r.

Aktualności / Nowe stacje radiolokacyjne dla Sił Zbrojnych RP

2019-09-06
Aktualnosc

 

Nowe stacje radiolokacyjne dla Sił Zbrojnych RP

3 września br., pierwszego dnia XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, w obecności Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, zawarto umowę pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a PIT-Radwar S.A. na dostawę zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych BYSTRA.

 

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 16 egz. zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych (ZDPSR) BYSTRA wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

 

Wartość zamówienia wynosi 634,9 mln złotych brutto, a terminy dostaw ZDPSR BYSTRA zostały przewidziane w latach 2022-2025.

 

***

 

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna BYSTRA przeznaczona jest do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego.

 

Stacja może pracować w kilku trybach dostosowanych do realizowanego zadania bojowego. W każdym z trybów przeszukiwanie dookólne realizowane jest poprzez obrót anteny i skanowanie przestrzeni charakterystyką nadawczo-odbiorczą formowaną programowo. Zasięg instrumentalny ZDPSR BYSTRA wynosi 50 km.

 

W ZDPSR BYSTRA zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczne obejmujące m.in.: antenę aktywną z elektronicznie sterowanym położeniem wiązki z półprzewodnikowymi modułami nadawczymi chłodzonymi cieczą, cyfrowe formowanie wiązek odbiorczych, cyfrową syntezę, kodowanie i filtrację sygnałów, estymację współrzędnych z algorytmem ograniczającym efekty wielodrogowości, układ śledzenia wykorzystujący algorytm wielohipotezowy oraz podsystem do wykrywania śmigłowców w zawisie.

 

 

Fot. Jerzy Smajdor / 10 BLog