IU MON
środa, 8 lipca 2020 r.

Aktualności / Chrzest trzeciego holownika

2019-07-08
Aktualnosc

 

 

Chrzest trzeciego holownika

 


8 lipca br., na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, odbyła się uroczystość chrztu holownika H-2 typu B860.

 
Holownik H-2, który otrzymał imię Mieszko i w najbliższych miesiącach trafi do służby w 3 Flotylli Okrętów, to trzecia jednostka tego typu wybudowana w gdańskiej Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. będąca efektem umowy zawartej w dniu 19 czerwca 2017 roku pomiędzy stocznią a Inspektoratem Uzbrojenia.

 

Zgodnie z postanowieniami kontraktu Wykonawca dostarczy sześć holowników dla Marynarki Wojennej RP z przeznaczeniem do służby w 3 Flotylli Okrętów (3 FO) i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (8 FOW). Przekazanie okrętów użytkownikowi nastąpi w latach 2019-2020, z czego trzy jednostki powinny zostać dostarczone jeszcze w tym roku (1 szt. do 8 FOW i 2 szt. do 3 FO), a pozostałe trzy do końca 2020 roku (2 szt. do 8 FOW i 1 szt. do 3 FO).

 

Zwodowany w dniu 8 października 2018 roku pierwszy holownik H-11 Bolko, który trafi do 8 FOW, obecnie jest w trakcie realizacji portowych i morskich prób zdawczych HAT (ang. Harbour Acceptance Test) oraz SAT (ang. Sea Acceptance Test).

 

Na przewidzianym dla 3 FO holowniku H-1 Gniewko, który został zwodowany w marcu br., trwają obecnie prace montażowe, natomiast czwarta i piąta jednostka znajdują się w fazie prefabrykacji o różnym stopniu zaawansowania.

 

Pozostałe jednostki będą nosiły następujące nazwy: H-12 Semko, H-3 Leszko i H-13 Przemko.
 

***

 

Zgodnie z przeznaczeniem, holowniki będą pełniły funkcje logistyczne i pomocnicze, w porcie i na morzu. Do ich zadań będzie należało holowanie i wykonywanie działań związanych z ewakuacją techniczną innych jednostek oraz udzielanie wsparcia w zakresie prowadzonych akcji ratowniczych. Ponadto będą one zdolne do operowania w bardzo trudnych warunkach lodowych dzięki posiadanej klasie lodowej.

 

Fot. Łukasz Pacholski / ZBiAM