IU MON
czwartek, 22 sierpnia 2019 r.

Aktualności / Umowa na dostawę Robotów Patrolowo-Przenośnych

2018-11-29
Aktualnosc

 

Umowa na dostawę Robotów Patrolowo-Przenośnych

27 listopada br. zawarto umowę na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

 

Przedmiotem umowy jest dostawa 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych.

 

Wartość umowy wynosi 80 738 930 złotych brutto, a przewidywane umową terminy dostaw zostały określone na lata 2019-21.

*********************

 

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie zawierającej się w przedziale 50-75 kg) ma być platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

 

RPP będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Ponadto ukompletowanie robota stanowiły będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

 

 

 

 

 

 

Fot. Leszek Chemperek / MON