IU MON
wtorek, 25 czerwca 2019 r.

Aktualności / Ruszyła budowa czwartego holownika dla Marynarki Wojennej

2018-11-02
Aktualnosc

 

Ruszyła budowa czwartego holownika dla Marynarki Wojennej

25 października br., na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., odbyła się inauguracja palenia blach na czwarty holownik B860/4 z serii sześciu nowobudowanych jednostek dla Marynarki Wojennej RP.

 

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A dostarczy do 2020 roku 6 okrętów typu H-11 na potrzeby Marynarki Wojennej. Przekazanie pierwszej jednostki, ochrzczonej w październiku br. imieniem Bolko planowane jest na I kwartał 2019 roku. Kolejne okręty mają trafić do Marynarki Wojennej w odstępach kilkumiesięcznych.

 

Aktualnie na pierwszym holowniku, zwodowanym 8 października br., odbywa się montaż mechanizmów głównych, pomocniczych oraz wyposażenia pokładowego. Na drugiej i trzeciej jednostce trwają prace kadłubowe.

 

Zgodnie z przeznaczeniem, holowniki będą pełniły funkcje logistyczne i pomocnicze, w porcie i na morzu. Do ich zadań będzie należało holowanie i wykonywanie działań związanych z ewakuacją techniczną innych jednostek oraz udzielanie wsparcia w zakresie prowadzonych akcji ratowniczych. Dzięki posiadanej klasie lodowej będą zdolne do operowania w bardzo trudnych warunkach lodowych.

 

***

 

Pierwsze cięcie blach pod nowy okręt ma uroczysty charakter. W inauguracji budowy czwartej jednostki, poza przedstawicielami ze strony Zamawiającego - Inspektoratu Uzbrojenia, wzięli udział przedstawiciele innych instytucji resortu obrony narodowej wchodzących w skład Zespołu Sterującego powołanego przez szefa Inspektoratu Uzbrojenia do nadzorowania umowy. Obecni byli także eksperci z  jednostek Marynarki Wojennej, która będzie użytkownikiem nowych holowników.