IU MON
niedziela, 22 lipca 2018 r.

Aktualności / Pierwszy z „małych” samolotów dla VIP już w Polsce

2017-06-21
Aktualnosc

 

Pierwszy z „małych” samolotów dla VIP już w Polsce

 


W dniu 21 czerwca br. na lotnisku 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie wylądował pierwszy z dwóch samolotów Gulfstream G550, które mają służyć do transportu najważniejszych osób w państwie. Samolot - otrzymał imię ks. Józefa Poniatowskiego. W uroczystości powitania maszyny wzięli udział m.in. przedstawiciele MON, w tym minister Antoni Macierewicz.

 

Wartość kontraktu podpisanego w dniu 14 listopada 2016 r. z firmą Gulfstream Aerospace Corporation to 440,5 mln zł netto. Umowa obejmuje dostawę dwóch samolotów Gulfstream G550, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji. Drugi z samolotów G550, który będzie nosił imię gen. Kazimierza Pułaskiego, ma zostać dostarczony do końca lipca br.

 

Samolot G550 to sprawdzony, nowoczesny samolot dyspozycyjny. Wprowadzony został do sprzedaży w 2004 roku, a do dnia dzisiejszego dostarczono około 500 egzemplarzy tego samolotu. Wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne samolotu G550 spełnia wszystkie standardy międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa lotów, a sama konstrukcja zapewnia bezpieczną i komfortową podróż praktycznie po całym świecie – zasięg samolotu wynosi aż 12 500 km. Podkreślić należy, że w przedmiotowym postępowaniu sprawa bezpieczeństwa lotów traktowana była priorytetowo, czego przykładem może być m.in. wymaganie, aby samolot wyposażony był w nowoczesny system EVS (Enhanced Visual System), umożliwiający załodze wykonywanie lotu w trudnych warunkach atmosferycznych.