IU MON
niedziela, 22 lipca 2018 r.

Aktualności / Zakupy „Jelczy” dla polskiej armii

2017-05-17
Aktualnosc

 

Zakupy „Jelczy” dla polskiej armii

 


W dniu 16 maja br. Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę ze spółką JELCZ, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, na dostawę w latach 2017-2019 do Sił Zbrojnych RP samochodów średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 w ilości 500 sztuk wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym.

 

Wartość umowy wynosi 420 mln zł (brutto) w tym: 81,5 mln zł – ma wartość zamówienia gwarantowanego obejmująca dostawy 97 pojazdów, natomiast 338,5 mln zł – to wartość zamówienia, w ramach „prawa opcji”, na kolejne 403 szt.
Umowę na dostawę samochodów podpisali Szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta, Prezes Zarządu Jelcz sp. z o.o. Łukasz Dudkowski oraz Wiceprezes Zarządu Jelcz sp. z o.o. Leon Szuturma. Przy podpisaniu umowy obecny był Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

 

***

 

Samochód Jelcz 442.32 to pojazd specjalny o napędzie 4x4 przystosowany do jazdy po drogach o nawierzchni twardej oraz w warunkach terenowych. Jest on przeznaczony do przewozu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, technicznych środków zaopatrzenia materiałowego oraz sprzętu specjalistycznego. Konstrukcja skrzyni ładownej samochodu Jelcz 442.32 po demontażu opończy, pałąków oraz burt umożliwia zabudowę ławek do przewozu 24 żołnierzy. Głównym użytkownikiem tego typu samochodów są Wojska Lądowe, a wkrótce również Wojska Obrony Terytorialnej.

 

 

 

fot. mjr Robert Siemaszko CO MON